MONIKA REZMER: OPOWIEŚĆ O NIEBIESKICH OBRAZACH I CHŁOPCU, KTÓRY ZMIENI ŚWIAT NA LEPSZE

Symbole lunarne to znaki, które zawsze każą mi się zatrzymać. Dlatego, kiedy zobaczyłam ten obraz… oniemiałam. Matka – opiekunka prowadzi za rękę chłopca. Idą w stronę księżyca.
A wszystko, przez wyjątkową wystawę prac malarskich „7 obrazów – 7 lat dziecka ze spektrum autyzmu”. O głównym celu wystawy możecie posłuchać wywiadu w radiu PIK.


Wiedziałam, że muszę pojechać do Moniki i poznać historię Tomasza osobiście. Tak też zrobiłam.

– To nie księżyc, tylko kula ziemska symbolizująca świat, do którego prowadzę swojego syna. Zespół Aspergera zostaje na całe życie, ale gdy tylko dostatecznie zminimalizujemy deficyty,  zamaluję ten świat na kolorowo. – wyjaśnia mi Monika.

Tomasz bardzo przypomina mi moją córkę Różę. W większości rozmawia ze sobą, zdając się przebywać w zagadkowym dla innych świecie liczb. Przeszywa na wskroś spojrzeniem geniusza, który z nieznanej przyczyny otoczył się kokonem ochronnym.
A może to wcale nie tak. Po prostu nie dla niego wszelkie normy.
W pierwszym przedszkolu usłyszał, że nie powinien mieć styczności z innymi dziećmi. Jadł sam, oddzielony od grupy. Diagnoza specjalistów powaliła Monikę na łopatki: „Pani syn wpadnie w głębokie upośledzenie”. Jaki skutek mogą wywołać takie słowa w sercu matki, która urodziła upragnionego syna? I który – jak się potem okazało – jest POWYŻEJ normy intelektualnej?
Teraz to matki dzieci z zaburzeniami rozwoju… dzwonią do Moniki. Bo ta, pozostawiona z taką diagnozą, postanowiła zostać w tej dziedzinie specjalistą i założyła stowarzyszenie Niebieski Klucz.

Gdy nie masz przy sobie atlasu samochodowego, a w trakcie jazdy GPS utraci łączność… zapytaj o drogę Tomasza. Oto mapa Polski, którą podyktował z pamięci jednej ze swoich terapeutek:

Obrazy Moniki powstają w momentach „na złapanie oddechu”. Zwykle poświęca na malowanie 15 minut dziennie, bo tylko tyle może… Przyznaje, że jej malarstwo, swoim przesłaniem robi wrażenie na ludziach. 


Dzieła zawierają symbole duchowe i lunarne. Przedstawiają postacie ludzkie otoczone opieką żywiołów. Wiele z anielskich uosobień znalazło nowe domy. Wizerunki opiekuńcze zdobią gabinety terapeutyczne. Wibrują niezwykłą mocą.

W obrazach zamalowywane są prawdziwe, suszone kwiaty.
Do obrazu z postacią dziewczyny została wykorzystana prawdziwa kora drzewa.


Sprawdziłam z ciekawości… według daty urodzenia Tomek to numerologicznia mistrzowska 22 z silną 8-ką prowadzącą go za rękę, jaką jest Monika. Mam niezachwianą pewność, że świat będzie niebawem kolorowy nie tylko na  symbolizującym ich niebieskim obrazie. A potem to Tomasz zmieni świat innym, poprzez swój geniusz. Nie mogę się doczekać, aby się dowiedzieć – kim ma zostać w przyszłości i jaką odegrać rolę.

Fotograf: Ezo Oneir
Więcej informacji na temat działalności Moniki i jej stowarzyszenia:
https://polskiautyzm.pl/wywiad-niebieski-klucz/
http://swiecie.naszemiasto.pl/artykul/autyzm-bez-tajemnic-czyli-wyjatkowa-wystawa-prac-w-swieciu,4100323,art,t,id,tm.html
Strona z pracami Moniki:
https://www.facebook.com/rezmermonika/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s