JAREK MIKIETYŃSKI: WŁADCA ZIELENI


Jest takie magiczne miejsce w którym powstało wiele kadrów Poza Rzeczywistością. Najpiękniej jawi się ono wczesną wiosną, rozkwitając tysiącem kwiatów. Każda pora roku ukazuje tam pełnię swoich możliwości. Do tego królestwa roślin wchodzi się przez magiczną furtkę, jak do „Tajemniczego Ogrodu” z powieści Frances Hodgson Burnett. Mówi się, że takie miejsca mają swojego dobrego ducha. Czułam, że nad odkrytym przeze mnie portalem Poza Rzeczywistość, KTOŚ zawiaduje. Strażnikiem Portalu okazał się Jarek Mikietyński. Opiekuje się wszystkim, co żyje na terenie ogrodu i sprawia, że każda z roślin przedstawia najpiękniejszą wersję swojego gatunku. Stanowi chodzącą encyklopedię w zakresie botaniki i pogotowie dla właścicieli więdnących kwiatów. W ciągu dnia odbiera telefony z prośbą o porady dotyczące sadzenia, pielęgnacji i kwitnienia wszelakich zielonych form. Ci wdzięczni, za uratowanie życia ich zielonym ulubieńcom, mianowali Jarka „Władcą Zieleni”. W wolnej chwili Jarek prowadzi dialog ze szpakiem gwarkiem i … tworzy żywe rzeźby z pni drzew. Mówi o swojej twórczości: „Rzeźbienie daje mi wiele radości i satysfakcji, że z każdego drzewa, które rosło w ogrodzie, jakiś jego skrawek nadal pozostaje”. 

Nie są to pierwsze spotkania Władcy Zieleni ze sztuką. Jako dziecko malował na szkle i wykonywał drewniane zabawki. Każdy kawałek drewna od razu jawi mu się w postaci konkretnego kształtu. 


Jarek nie wzoruje się na konkretnej twórczości i nie inspiruje żadnym nurtem, chociaż jego prace są podobne w formie do dzieł artystów ludowych. Rzeźbione postacie są toporne, silne i przedstawiają (sądząc po dodatkach takich jak dzidy, tarcze, miecze, topory) wojowników z okresu X wieku. 
Gdy wycina – rzeźby powstają same, z podświadomości. Możliwe, że wyłaniają się z pamięci duszy właśnie dawnego wojownika.


Niebawem wiosna. Polecam Wam odwiedziny w tym niezwykłym miejscu. 

Trochę suchych faktów…

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy to skrawek zieleni w samym centrum miasta. W 1995 teren parku został poddany szczególnej ochronie prawnej i uznany za kompleksowy pomnik przyrody – Arboretum. To najstarszy tego typu obiekt w Bydgoszczy. 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s