ARTYSTA POSZUKIWANY czyli szeroko o projekcie

Sztukę odbieramy subiektywnie, poprzez pryzmat własnych doświadczeń.  

 

Nie ma się co okłamywać. Wiele osób po prostu nie rozumie przekazu, jaki jest głównym nurtem twórczości artystycznej. Uwrażliwienie na sztukę wymaga zagłębienia się w samego siebie, a większość z nas najzwyczajniej nie chce tego robić. Przy czym nie mylmy tutaj sztuki z rozrywką, która właśnie tego zagłębienia nie wymaga, a wręcz pozwala w ogóle zapomnieć o naszych rozterkach wewnętrznych.

Tymczasem większość artystów tworzy pod wpływem własnych, wewnętrznych przeżyć i życiowych doświadczeń. Jeżeli widz nie potrafi znaleźć wspólnego punktu z odczuciami twórcy… obraz będzie nic nie znaczącym obrazkiem, jakich wiele.

Oczywiście, każdy w sieci czy w realnym życiu decyduje się na uczestniczenie w formach, które są dla niego najbardziej odpowiednie. Tyle, że Artyści byli, są i zawsze będą częścią społeczeństwa. Istnieją jednostki wycofane, ale w dużej większości to wspaniali, zdolni ludzie, którzy kochają innych lecz są przez nich niezrozumiani. Życie Artysty w pigułce? Nadwrażliwość na bodźce (poczucie psychicznego wyeksploatowania, sinusoida emocji), wyobcowanie w materialnym świecie, niezrozumienie społeczne, duża potrzeba wolności i wyrażania uczuć, potężna dawka miłości do świata i ludzi.

Aby sztuka do nas przemówiła, potrzebujemy jej dotknąć. Żeby wybrzmiał w nas jej przekaz, musimy poznać twórcę. 

Stąd pomysł na projekt Artysta Poszukiwany, który polega na odkrywaniu piękna w twórczości lokalnych artystów, poznawaniu historii stojącej za ich dziełami i subiektywnym odczuwaniu sztuki. Nie przewartościuję tą inicjatywą całego świata, ale będę uważać cel za osiągnięty, jeżeli któryś z Artystów opisanych w projekcie:

– zostanie zauważony

– zainspiruje swoją postawą innych artystów (doda im odwagi do spojrzenia na tworzenie jako materializowanie doświadczenia, a nie egoizm i coś nieprzydatnego, nieistotnego)

– zachwyci odbiorców i zachęci do subiektywnego odczuwania sztuki

– własną postawą sprawi, że ludzie zaufają, iż warto robić to, co się kocha

Pragnę też zwrócić uwagę, że nazwa projektu jest uniwersalna i sprawdzać się będzie na każdym etapie realizacji. W początkowym etapie – faktycznie poszukuję osób, które tworzą. W późniejszym etapie – to te osoby będą poszukiwane przez innych.

Zapraszam do lektury o moich osobistych spotkaniach z ludźmi, którzy w życiu kierują się realizacją swoich pasji… Reportaże nie zawierają suchych faktów, lecz opowiadają o subiektywnych odczuciach przy spotkaniu z konkretnym Artystą i jego twórczością. Niektórzy tworzą „przy okazji”, inni są nieśmiali i nie do końca świadomi własnego potencjału. Są też tacy, którzy odważnie prowadzą dobrze prosperujące firmy- czym inspirują i udowadniają, że można żyć z pasji.

Ezo Oneir | Prezes fundacji Przestrzeń WariaNtów, pomysłodawczyni projektu Artysta Poszukiwany.

Wywiad o projekcie i nie tylko można przeczytać tutaj: http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/7,48722,22819016,agnieszka-mlicka-uciekla-z-korporacji-w-oniryczny-swiat.html