Elfy istnieją i są z cukru

„Jest Pani mistrzynią obdarzoną wspaniałym talentem, a przy tym niezwykle skromną i sympatyczną osobą”. Sylwia, uczestniczka Warsztatów Kuchni Agaty

Jowita Woszczyńska swoją pasję i miłość do cukiernictwa rozpoczęła w 2014 roku w Cukierni Sowa. Pracuje tutaj do dnia dzisiejszego pod czujnym okiem Pawła Małeckiego. Jest samoukiem i zajmuje się sugarcraftingiem od 4 lat, a z wykształcenia jest… filozofką!

W 2017 r zajęła I miejsce w Mistrzostwach Polski w Dekoracji Tortów Expo Sweet. Wygrana umożliwiła jej start w Mistrzostwach Świata w Dekoracji tortów w Mediolanie, gdzie zdobyła brązowy medal. W konkursie „Profesjonalne duety: cukiernik plus dekorator” podczas Sweettargi 2018 w Katowicach zwyciężyła w parze z cukiernikem Marcinem Ignaszakiem. W lutym 2018 roku była członkiem jury w Mistrzostwach Europy w Dekoracji tortów Expo Sweet. 

Prowadzi warsztaty m.in. z modelowania figurek z czekolady plastycznej, masy cukrowej i zdobienia pierników.

Gdy Jowita Woszczyńska przyjechała z Mistrzostw Świata w Dekoracji Tortów w Mediolanie z brązowym medalem, gdzie podczas dwudniowych zawodów rywalizowała z siedemnastoma przeciwnikami z całego świata, tak powiedziała w wywiadzie dla Ekspressu Bydgoskiego:

– Bardzo interesuję się fantastyką, stąd właśnie taki pomysł. Podobną koncepcję zrealizowałam podczas Mistrzostw Polski w Dekoracji Tortów „Expo Sweet 2017″. Taka praca wymaga przede wszystkim precyzji, dbałości o szczegóły, zręczności i umiejętności obserwacji, ale trzeba też mieć zdolności plastyczne niezbędne przy rzeźbieniu postaci z materiałów cukierniczych, jak na przykład masa cukrowa – dodaje Jowita Woszczyńska. – Ja zaczynałam od prostych rzeczy, kwiatuszków, zwierzątek. Dopiero z czasem nabrałam pewnej wprawy.

Poznałyśmy się wiosną w czasie, kiedy kwitną magnolie. Miałam przyjemność robić sesję zdjęciową Amelii – przepięknej, rudowłosej córce Jowity. Całkowicie przy okazji Jowita przyniosła ze sobą figurkę przedstawiającą dziewczynkę z sówką. Okazało się, że jest dekoratorem tortów, a figurka to przykład jej artystycznej twórczości. Przyznam szczerze, że nigdy nie widziałam piękniejszej formy w detalach. Delikatność i eteryczność figurek wykonywanych przez Jowitę do jej znak rozpoznawczy. Sama twórczyni natomiast to przemiła, skromna osoba, która sprawia wrażenie, jakoby podziw i zachwyt nad jej dziełami był przesadzony. 

Prasa o Jowicie:

 https://expressbydgoski.pl/bydgoszczanka-z-brazowym-medalem-mistrzostwa-swiata-w-dekoracji-tortow-w-mediolanie/ga/12618137/zd/26073007

https://pomorska.pl/fantastyczne-torty-jowity-woszczynskiej-z-bydgoszczy-zdjecia/ga/12595040/zd/25982488

http://metropoliabydgoska.pl/jowita-woszczynska-krolowa-tortow-w-roli-nauczycielki-zdjecia/

http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/7,48722,22560536,wielki-sukces-bydgoszczanka-na-podium-cukierniczych-mistrzostw.html

FILM – WYWIAD:
https://pytanienasniadanie.tvp.pl/34671864/miedzynarodowy-sukces-mistrzyni-dekoracji-tortow

Dekoracje autorstwa Jowity:

Zdjęcia Żaneta Budzyńska / prywatne archiwum Jowity Woszczyńskiej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s