O FUNDACJI ARTYSTYCZNEJ

22.12.2017 FRAGMENT WYWIADU Z PREZESEM FUNDACJI W GAZECIE WYBORCZEJ 


Projekt „Artysta Poszukiwany” powstał w ramach mojej fundacji Przestrzeń Wariantów, jako swoisty odzew na samotność artystycznych dusz w dzisiejszym świecie. 

Ezo Oneir, Prezes Fundacji

Marta Leszczyńska: Pomagasz innym twórcom, ale inaczej. Dzięki własnemu projektowi „Artysta Poszukiwany”. Dlaczego powołałaś go do życia? Na czym polega? Spotkałaś już kogoś ciekawego?

Ezo Oneir:  Projekt „Artysta Poszukiwany” powstał w ramach mojej fundacji Przestrzeń WariaNtów, jako swoisty odzew na samotność artystycznych dusz w dzisiejszym świecie. Nie ma się co okłamywać. Wiele osób po prostu nie rozumie przekazu, jaki jest głównym nurtem twórczości artystycznej. Uwrażliwienie na sztukę wymaga zagłębienia się w samego siebie, a większość społeczeństwa najzwyczajniej nie chce tego robić. Przy czym nie mylmy tutaj sztuki z rozrywką, która właśnie tego zagłębienia nie wymaga, a wręcz pozwala w ogóle zapomnieć o naszych rozterkach wewnętrznych. Tymczasem większość artystów tworzy pod wpływem własnych, wewnętrznych przeżyć i życiowych doświadczeń. Jeżeli widz nie potrafi znaleźć wspólnego punktu z odczuciami twórcy… obraz będzie nic nie znaczącym obrazkiem, jakich wiele. Przykład: Zdjęcie kota zyskuje popularność w social mediach, podczas gdy zdjęcie obrazu malowanego miesiącami, może liczyć na średnio dwie reakcje. Fanpage wybitnie uzdolnionych twórców zawierają dzieła, które charakteryzują się ponadprzeciętnym przekazem, bez nawet jednej reakcji. Co innego fanpage ze śmiesznymi obrazkami – te otrzymują po kilkaset udostępnień. I to nie prawda, że „lajki” nie mają odzwierciedlenia na rzeczywistość. Status artysty oznacza niestabilne zarobki, życie w ciągłej niepewności. Status celebryty natomiast bogactwo i sławę. Oczywiście, każdy w sieci czy w realnym życiu decyduje się na uczestniczenie w formach, które są dla niego najbardziej odpowiednie. Tyle, że artyści byli, są i zawsze będą częścią społeczeństwa. Istnieją jednostki wycofane, ale w dużej większości to wspaniali, zdolni ludzie, którzy kochają innych lecz są przez nich niezrozumiani. Życie artysty w pigułce? Nadwrażliwość na bodźce (poczucie psychicznego wyeksploatowania, sinusoida emocji), wyobcowanie w materialnym świecie, niezrozumienie społeczne, duża potrzeba wolności i wyrażania uczuć, potężna dawka miłości do świata i ludzi.

Wraz z zakończeniem kariery w korporacji i rozpoczęciem działalności artystycznej, moje dochody w początkowym okresie spadły pięciokrotnie!

Ezo Oneir, Prezes Fundacji

Sprzedają w większości artyści, których prace wpisują się w modny trend. Dotykając trendów, znów trafiamy na coś, nad czym nie trzeba się zastanawiać. Bardzo chciałam znaleźć przyczynę tego zjawiska. Tym bardziej, że jestem osobą która całą duszą czuje, że powinna tworzyć. I wtedy zrozumiałam:

Żeby sztuka do nas przemówiła, potrzebujemy jej dotknąć. Żeby wybrzmiał w nas jej przekaz, musimy poznać twórcę.

Ezo Oneir, Prezes Fundacji

To tak samo, jak ktoś nonszalancko wypowiada się na temat twórczości Fridy Khalo nie znając jej tragicznej historii i fizycznego cierpienia z jakim zmagała się całe życie. Trzeba dotknąć historii twórcy, aby zrozumieć jego sztukę. Stąd pomysł na projekt Artysta Poszukiwany, który polega na odkrywaniu piękna w twórczości lokalnych artystów, poznawaniu historii stojącej za ich dziełami i subiektywnym odczuwaniu sztuki.

Nie przewartościuję tą inicjatywą całego świata, ale będę uważać cel za osiągnięty, jeżeli któryś z Artystów opisanych w projekcie:

– zostanie zauważony i odniesie zasłużony sukces;

– zainspiruje swoją postawą innych artystów (doda im odwagi do spojrzenia na tworzenie jako materializowanie doświadczenia, a nie egoizm i coś nieprzydatnego, nieistotnego);

– zachwyci odbiorców i zachęci do subiektywnego odczuwania sztuki;

– zrezygnuje z nielubianej pracy, bo w końcu będzie mógł się utrzymać ze swojej twórczości;

– własną postawą sprawi, że ludzie zaufają, iż warto robić to, co się kocha.

Pragnę też zwrócić uwagę, że nazwa projektu jest uniwersalna i sprawdzać się będzie na każdym etapie realizacji. W początkowym etapie – faktycznie poszukuję osób, które tworzą. Staram się, aby Ci, którzy już są na przysłowiowym świeczniku – znaleźli czas na spotkanie, aby zainspirować innych. W tym samym czasie zachęcam znajomych, aby zaglądali swoim znajomym czy najbliższym „do szuflady” – co pozwala mi znaleźć osoby, które nikomu jeszcze nie miały okazji pokazać swoich prac. Działam lokalnie, ale już wyczuwam, że akcja sama chce zatoczyć szersze kręgi. W kolejnych etapach, Artysta Poszukiwany będzie grupą ludzi, których twórczość będzie – dosłownie – poszukiwana.

Nazwa projektu Artysta Poszukiwany jest uniwersalna na każdym etapie realizacji. Na początku poszukuję osób, które tworzą. W dalszej fazie ich twórczość będzie poszukiwana przez innych.

Ezo Oneir, Prezes Fundacji

Już przy jednym z pierwszych spotkań trafiłam na cudowną osobę, jaką jest Monika Rezmer. Maluje obrazy które emanują pierwotną mocą żywiołów, przypominają w formie trochę rysunki naskalne, co dodatkowo wzmacnia ich przekaz. Jej głównym tematem jest syn Tomasz, który urodził się z zespołem Aspergera. Szczególnie fascynuje mnie historia obrazu, który przedstawia matkę z synem idących drogą w stronę kuli ziemskiej. Obraz jest niebieski – w kolorze symbolizującym zagadnienie autyzmu. Monika postanowiła pracować z Tomaszem nad zminimalizowaniem jego deficytów. Po usłyszeniu diagnozy o upośledzeniu, sama ukończyła pięć fakultetów z zagadnień dotyczących zaburzeń rozwojowych i założyła stowarzyszenie Niebieski Klucz. Przyjdzie taki czas, gdy pokoloruje kulę ziemską z niebieskiego obrazu. I właśnie takie historie wybrzmiewają z twórczości.